niedziela, 15 października 2017

Maliny, bardzo ważny składnik naszej diety !

Kiedy pomyślę o malinach, zawsze przed oczami mam lato oraz wakacje u babci: bieganie po łące i wspinanie się na drzewa w poszukiwaniu smacznych owoców, jak i sięganie po maliny, które najbardziej smakowały prosto z krzaka. Nikt wtedy nawet nie myślał żeby zajrzeć do środka maliny w celu upewnienia się czy nie ma robaczka ;)

Maliny są bardzo wyjątkowym owocem: pyszne, aromatyczne i pełne soku. Cenione przez dietetyków jak i zielarzy, którzy wykorzystują owoc jak i liście, ponieważ zawierają całe mnóstwo witamin i minerałów.

Maliny wspomagają odchudzanie

Warto do swojego menu dodać maliny, ponieważ zawierają bardzo dużo błonnika, który daje nam uczucie sytości (100 gram malin daje nam 1/6 zapotrzebowania dziennego), a także są niskokaloryczne (100g to nieco ponad 50 kcal). Maliny są wykorzystywane do produkcji środków wspomagających odchudzanie.

Cechy lecznicze malin

Maliny są naturalnym środkiem leczniczym, pamiętam od najmłodszych lat, gdy byłam chora mama serwowała mi herbatę z sokiem z malin. Owoce malin są świetnym środkiem przeciwgorączkowym, ponieważ silnie pobudzają nasze gruczoły potowe co powoduje obniżenie temperatury.
Liście malin zawierają garbniki które hamują rozwój bakterii jelitowych i skutecznie hamują biegunkę. Pomagają również w niewielkich wzdęciach.

Maliny łagodzą również bóle menstruacyjne ponieważ powodują rozkurcz mięśni gładkich, jednak trzeba pamiętać by kobiety ciężarne nie przesadzały z nimi.

WARTO PRZECZYTAĆ
Wartości odżywcze malin (w 100g)


Wartość energetyczna - 52 kcal
Białko ogółem - 1.2 g
Tłuszcz - 0.65 g
Węglowodany - 11.94g 9 w tym cukry proste 4.42)
Błonnik - 6.5 g


Witaminy

Witamina C - 26.2 g
Tiamina - 0.032 mg
Ryboflawina - 0.038 mg
Niacyna - 0.06 mg
Witamina B6 - 0,55 g
Kwas foliowy - 21 ug
Witamina A - 33 IU
Witamina E - 0.87 mg
Witamina K - 7.8 ug

Minerały

Wapń - 25 mg
Żelazo - 0.69 mg
Magnez - 22 mg
Fosfor - 29 mg
Potas - 151 mg
Sód - 1mg
Cynk - 0,42 mg

Źródło danych: USDA National Nutrient Database for Standard Reference

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

O mnie

Bardzo rozgadana i uparta kobieta. Tak bym mogła opisać siebie w wielkim skrócie. Na początku 2016 roku zdiagnozowano u mnie Hashimoto - od tego czasu, moje życie zmieniło się o 180 stopni. Co dzień odkrywam i czytam coś nowego na temat mojej choroby. Chciałabym się tutaj z Wami podzielić moimi spostrzeżeniami i opiniami.

Formularz kontaktowy

Nazwa

Adres e-mail *

Wiadomość *